Četvrtak, 19.09.2019 (18:00)

14.01.2009 · 00:00

Partizan preko prvaka Evrope u Top 16!

Košarkaši Partizana ostvarili su veliki uspeh pobedivši CSKA u Moskvi sa 66:63 (18:14, 12:15, 13:16, 23:18) u poslednjem kolu grupe D u Evroligi, čime su obezbedili plasman u Top 16. Ovo je treća uzastopna godina kako se crno-beli nalaze među 16 najboljih ekipa na kontinentu. Najefikasniji u redovima Partizana bili su Milenko Tepić i Aleksandar Rašić sa po 13 poena, dok je Stefon Lazmi zabeležio dva poena manje. Odličan učinak u odbrani imao je Slavko Vraneš, koji je pored šest poena, zabeležio i 11 uhvaćenih lopti. U ekipi CSKA, najbolji je bio Erazem Lorbek sa 23 poena. Pored Partizana i uz prvoplasirani CSKA, plasman u narednu fazu obezbedili su i košarkaši Real Madrida i Armani Džinsa. Real je savladao Efes Pilsen sa 80:69, dok je Armani slavio u Grčkoj protiv Panioniosa 87:77. CSKA je takmičenje završio sa sedam pobeda i tri poraza, Real sa učinkom 6-4, dok su Armani i Partizan imali po pet pobeda i pet poraza.

Partizan je dobro počeo meč i preuzeo vođstvo od samog početka. Posle nekoliko minuta stekao je, ispostaviće se, najveću prednost na meču od osam poena – 13:5. Ipak, Moskovljani su uspeli da smanje prednost crno-belih trojkama Lorbeka i Planinića i u drugu četvrtinu se otišlo sa rezultatom 18:16 za Partizan. Košarkaši CSKA su dobro počeli drugu četvrtinu i serijom od pet uzastopnih poena došli su po prvi put u vođstvo – 19:18. Usledila je rezultatska ‘klackalica’ i Partizan na poluvreme odlazi sa pola koša prednosti (30:29) zahvaljujući trojci Milenka Tepića u poslednjoj sekundi. Treća četvrtina bila je ista kao i ceo dotadašnji tok meča. Ekipe su se smenjivale u vođstvu, a CSKA sredinom tog perioda preuzima inicijativu. ‘Armejci’ su tada iskoristili neefikasnost Partizana i napravili seriju od 9:0.

Ipak, crno-beli su uspeli da povrate rezultatsku neizvesnost, pre svega Stefonu Lazmiju koji je postigao pet poena i u poslednju četvrtinu se ušlo rezultatom 45:43 za domaćina. U poslednju deonicu Partizan je ušao sjajno. Rašić je postigao trojku, a zakucavanje Jana Veselog će sigurno ući u Top 10 najboljih poteza ovog poslednjeg kola. Crno-beli su sjajnom igrom preokrenuli rezultat na 54:48 u svoju korist, sedam minuta pre kraja utakmice. Nakon toga CSKA je uzvratio serijom od 8:0, ali to je bilo sve od aktuelnog šampiona Evrope na ovoj utakmici. Rašić je postigao trojku za izjednačenje, a odmah za njim kapiten Petar Božić novom trojkom dovodi Partizan u prednost 60:57.

Usledili su poeni Tepića, a odmah zatim i zakucavanje Lazmija za rezultat 64:59 za šampiona Srbije. Posle toga se ušlo u penal završnicu gde je Partizan bio hladnokrvniji i sigurniji, tako da su crno-beli na kraju zasluženo trijumfovali nad ruskim timom i ponovo obezbedili plasman među 16 najboljih ekipa u Evropi. “Naravno da sam presrećan zbog ove pobede i plasmana među šesnaest najboljih u Evropi, pogotovu na ovakav brilijantan način i za klub i za reprezentovanje srpske košarke pa i srpske države. Pristupili smo utakmici kao da je to jedini put i način da se plasiramo dalje, da ne zavisimo od drugih rezultata, igrači su bili veoma motivisani i ispoštovali su dogovore. CSKA je dobra ekipa koja ima izvanrednog trenera, ovog trenutka nisu u fenomenalnoj formi, ali večeras je osnovnu razliku napravila želja naših igrača koja je bila znatno veća od želje igrača CSKA.

Ta želja se pokazala i u boljoj i agresivnijoj odbrani, a to je sve proisticalo iz veće potrebe za dobijanjem te utakmice. Kako stvari u životu pripadaju onima koji žele više, tako je večeras pobeda pripala nama. Krizni momenat je bio kada su oni napravili 8:0, a kada smo se vratili u utakmicu posle toga, sve više se verovalo da ćemo utakmicu dobiti. Takođe, važno je da se istakne da smo imali veoma fer i korektno suđenje. Po meni posebnu draž je imao i trenutak kada su navijači CSKA i naši navijači počeli zajedno da pevaju himnu, jer ipak su CSKA i Partizan dve ekipe koje su zadržale obeležja antifašističke borbe u svojim imenima. I još jednom ponavljam, jako sam zadovoljan i srećan. Uradili smo veliku stvar, i za klub i za srpsku košarku“, izjavio je posle utakmice trener crno-belih Duško Vujošević. Žreb za Top 16 biće održan u ponedeljak, 19. januara. CSKA: Zizis 4, Smodis 4, Siskauskas 12, Holden, Lorbek 23, Langdon 4, Shved, Kaun 2, Khryapa 3, Planinić 9, Morris 2. Partizan: Tepić 13, Milošević, Rašić 13, Tripković 6, Veličković 6, Lasme 11, Aleksić, Vitkovac, Božić 3, Veseli 8, Vraneš 6.