12.03.2011 · 00:00

Preko Krke do liderske pozicije

U veoma uzbudljivom duelu za lidersku poziciju NLB lige, košarkaši Partizana mt:s savladali su tim Krke rezultatom 62:72 (16:26, 17:12, 14:17, 15:17). Pobedom u Novom Mestu crno-beli su ponovo zauzeli prvu poziciju na tabeli Jadranske lige. Crno-beli su poveli sa 4:0, ali je nakon prvih loših dodavanja Krka realizovala svoje napade preko Murića i Đorđevića za izjednačenje. Gist i Kecman su predvodili tim iz Humske do 6:9. Bek Partizana mt:s je bio šuterski raspoložen, u 5. minutu je ima dvocifreni učinak, a na drugoj strani Drobnjak je doneo nove poene za svoj tim 11:15. Nakon odlične odbrane, Božić je pogodio za tri, a Lučićeve role su upotpunile seriju od 10:0 ekipe Vlade Jovanovića. Dragić je to prekinuo efikasnim prodorom. Do kraja deonice, u strelce su se upisali i Katić i Džerels za dvocifreno vođstvo 16:26. Buker je vezao odlične napade i smanjio prednost crno-belih 20:26. Dobra odbrana domaćina i sigurniji napad doveli su ih na samo tri poena zaostatka za aktuelnim šampionom 25:28.

Nakon tajm-auta crno-beli su vezali četiri poena i ponovo rezultatski odmakli. Krka je potom podigla nivo igre i u napadu i u odbranii došla do izjednačenja 32:32. Ipak do kraja prvog poluvremena, košarkaši Partizana mt:s ponovo su imali inicijativu i na veliki odmor su otišli sa pet poena prednosti 33:38. Napravili su seriju domaći košarkaši i došli do vođstva 40:38, a nakon dosta nerealizovanih napada košarkaša tima iz Humske, Božić je postigao novu trojku i tako prekinuo seriju Krke. Nadovezali su se Lučić i Džerels, pa su crno-beli ponovo bili na plus pet poena razlike. Nakon realizovanih penala košarkapa Krke, Džerels i Kecman su je postigli trojke za vođstvo svog tima 42:51. Dvocifreno vođstvo crno-belima je doneo Gist, a Buker je u poslednjoj sekundi trećeg kvartala poentirao za 47:55.

Džerels je nastavio sa odličnim partijama, a na drugoj strani su na visini zadatka bili Drobnjak i Đorđević 54:60. Kecmanovo i Džerelsovo izvanredno šutersko veče donelo je još uspešnih šuteva van linije 6, 75 za 58:67. Odličnu odbranu crno-beli su materijalizovali u napadu, ponovo došli do dvocifrene prednosti nakon poena Veselija sa distance 58:69. Finiš utakmice je pripao Gistu, koji je odlično blokirao šuteve košarkaša Krke i doneo nove poene Partizanu mt:s 60:72. Buker je postavio konačan rezultat utakmice u Novom Mestu 62:72. „Od prvog do poslednjig minuta smo jako ozbiljno pristupili utakmici. Ne samo na današnjem susretu, već i u pripremi, u koju smo krenuli još od utakmice sa Zadrom. Svi znaju da je u slučaju pobede ili poraza, ovaj meč donosio prvo odnosno drugo mesto, što je vrlo važno za nastavak takmičenja i odlazak na fajnal for. To su dve ekipe koje su do ovog trenutak prvoplasirane u NLB ligi i sigurno je da je ovo bio derbi. U prvoj četvrtini smo pokušali sa agresivnošću preko celog terena i brzim kontranapadima da kontrolišemo rezultat, što smo i uspeli.

Druga deonica, ono u čemu bi trebalo da budemo najboji, pre svega u skoku u odbrani i napadu, nekoliko puta smo ispali iz dobre kontrole defanzivnog skoka i iz tog razloga Krka je uhvatila nekoliko defanzivnih lopti i pretvorila ih u lake poene, što je utakmicu uvelo u egal. U trećoj i četvrtoj četvrtini, na momente smo bili bolji mi, na momente oni. Mi uvek pokušavamo da odigramo jako duboko na „post-ap“ igru dole, da pokušamo preko svojih centara i visokih trojki da valorizujemo svoju prednost u visini i snazi i postižemo lake poene iz reketa. Ono što je odgovor svih ekipa na tu našu igru je uska odbrana, a mi smo danas tu usku odbranu uspeli da kaznimo šutem za tri poena koji je bio 38%. To je ono što se razlikovalo u našoj igri u odnosu na prethodne utakmice.

Za nas je to novina i nadam se da ćemo, ako ne da napredujemo u tom elementu, onda sigurno da pokušamo da budemo što standardniji. Mislim da su svi i grači pristupili jako ozbiljno utakmici i čestitam im na dobro odrađenom poslu. Jako mi je žao što se Simon Petrov povredio, to je bilo u samom finišu, u tom trenutku ishod utakmice je bio jasan, nije bilo neizvesne završnice. Nisam dobro ni video iz naše pozicije kako je sve izgledalo. Nadam se da će se brzo oporaviti“, nakon utakmice u Novom Mestu rekao je trener Partizana mt:s Vlade Jovanović.