23.12.2009 · 00:00

Pobeda u Železniku

U Železniku je odigrana utakmica 14. kola NLB lige, crno-beli su u neizvesnoj završnici pobedili ekipu FMP-a rezultatom 81:84 (26:19, 21:23, 23:21, 14:18). Prva četvrtina je počela brzom igrom obe ekipe, crno-beli su se dobro snalazili u odbrani, ali to nisu uspeli da materijalizuju u napada. Ekipa FMP je takođe u prvim minutim gubila loptu, u tim trenucima centri oba tima su se najbolje snalazili, a tada su i košarkaši Partizana ušli u odličnu seriju od 9:0 i za rezultat 3:11. Vratio se domaćin u igru i ubrzo dobrom odbranom i realizacijom iu napadu došao na koš zaostatka za šampionom 12:14. U nastavku su crno-beli zabeležili trojku i sa linije slobodnih bacanja održavali svoju prednost. Železnik je uzvratio šutem van linije 6, 25 i svojim uspešnom realizacijom sa linije penala, međutim crno-beli su uspeli da dobrom odbranom zaustave dva napada domaćina i to materijalizuju u napadu za konačan ishod prve deonice 19:26.

U prvim minutima drugog perioda prikazana je nešto smirenija igra, ekipe su koristile čitavo vreme za napad, a u tome su se bolje snašli izabranici Duška Vujoševića, došavši tako i do dvocifrene prednosti 21:35. Trojkom i odličnom igrom pod košem Panteri su smanjili prednost crno-belih, međutim već u narednom napadu odlična saradnja košarkaša Partizana rezultirala je i atraktivnim potezom uz faul za 26:38. Borbenom igrom igrači Železnika zaustavili su napad crno-belih i smanjili rezultatski zaostatak 37:41. Nakon dosuđene dve vezane nesportske lične greške ekipi FMP-a crno-beli su zabeležili četiri nova poena, sa druge strane domaćin je vezao dva odlična napada i na veliki odmor se otišlo sa aktivnim rezultatom 42:47. Treći kvartal je počeo mini serijom Partizana od 6:0 koju je ekipa FMP-a uspela na kratko da zaustavi. Već u nastavku sjajnom igrom pod košem crno-beli nisu dozvolili Panterima da se rezultatski približe i u novoj seriji ponovo došli do dvocifrene prednosti 48:59. Košarkaši FMP-a dobrim rešenjima u napadu i sjajnom odbranom , nisu dozvolili ekipi Partizana da se rezultataski odlepi 62:65. Do kraja ove deonice, crno-beli su uz zabeleženu novu trojku i sigurno izvođenje slobodnih bacanja u odlučujuću četvrtinu ušli sa sedam poena viška 63:70. Silovito su krenuli domaćini i već u prvim minutima poslednje deonice vezali tri uspešna napada, dozvolivši poene crno-belima tek sa linije slobodnih bacanja 69:71.

Grešili su u nastavku na obe strane, a tri minuta pre kraja FMP je trojkom došao do izjednačenja 75:75. Ušlo se u veoma neizvesnu završnicu, Partizan je dao dva bacanja, dok su se Panteri revanširali trojkom. Nakon dva vezana napada crno-beli su bili uspešni van linije 6, 25 za 78:80. Penal završnica je pripala Partizanu za konačnih 81:84.„Veoma teška utakmica. Kada igrate mnogo utakmica potrebno je da analizirate svoju igru, igru protivnika, takav je ritam da nisam previše utakmica FMP-a odgledao i ono što sam za pripremu ovog susreta gledao je njihov meč u Podgorici sa Budućnošću.

Gledajući taj snimak nisam se puno obradovao jer smatram da FMP ima kvalitetan tim. U određenom vremenskom intervalu imali su problem sa angažovanjem i nekom atmosferom i energijom, a gledajući utakmicu u Podgorici ja sam video da se oni, pod jedan, fantastično bore kako i treba da radi jedna mlada ekipa, da igraju jako brzo, da neke rupe u odbrani rešavaju igrajući kao osnovnu odbranu zonsku odbranu i nadao sam se nečemu sličnom i večeras. Moj kolega Đurović, koji je odličan trener, ima fantastične rezultate, izuzetan je motivator, dobro je ubedio igrače da mogu da igraju sa nama i dobiju utakmicu. Mi jesmo dosta umorni i taj umor se akumulirao, nije to nešto od čega se lako oporavljamo i moramo izdržati do te utakmice u subotu. Gledaćemo da zadržimo svežinu, nešto naučimo iz ovoga meča i da to primenimo u sledećem susretu.

Dodatno smo bili opterećeni ogromnim brojem ličnih grešaka visokih igrača, nama se ni jedne godine nije desilo da se imaju tri lične greške u prvom poluvremenu, Roberts i Đekić na poziciji četiri, da moramo i Lučića koji pozicija tri da odigra nekoliko minuta. Takođe nismo dovoljno dobro držali duele i primili smo dosta koševa iz bespotrebnog pomaganja, neki put zato što nismo dobro držali duele jedan na jedan, a neki put zato što se pomagalo za pogrešnog igrača i u momentu kada pomoć možda nije trebala. Mi želimo da branimo titulu u Jadranskoj ligi, svaka utakmica nam je jako važna, ispucali smo nas bonus poraza dok smo se konsolidovali. S obzirom na stanje i umor, zadovoljan sam pobedom, nisam nekim sekvencama igre, imali smo prazne minute, 5:0 smo lako puštali, dva tri puta protivniki. Prednost od deset razlike koju smo sticali grčevito se boreći, lako smo za minut jedan gubili, vezivali smo greške. Zadovoljan sam pobedom zbog toga što cenim FMP.

Mislim da ima odličan tim, mlade igrače, perspektivne, neke veoma talentovane, povratili su se i igraju sa velikom energijom i radošću, rasterećeni, protiv njih nije lako igrati. Neće biti lako ni u subotu, ali mislim da ćemo iz ove utakmice izvući pouke“, nakon utakmice u Železniku rekao je trener Partizana Duško Vujošević.