Nema najavljenih utakmica

10.12.2009 · 00:00

Veliki trijumf crno-belih nad Efesom!

U užarenoj atmosferi krcatog Pionira, pao je još jedan veliki tim. U 7. kolu Evrolige Partizan je posle velike drame pobedio Efes 93:92 i stigao do četvrte pobede u najelitnijem takmičenju na starom kontinentu. Efes je bolje otvario meč i došao do 4 poena prednosti, ali brzo sledi rekontra crno-belih za prvo vođtvo 5:4. Partizan drži blago vođstvo sve do 8. minuta, a onda Smit pogađa trojku uz faul za izjednačenje. Pogađa i dodatno slobodno bacanje za novo vođstvo gostiju. Do kraja prve četvrtine turci uspevaju da održe pola koša prednosti. Nastavljena je izjednačena borba dva tima i u drugoj četvrtini, pa nijedana ekipa u narednih 5 minuta nije uspela da stekne opipljiviju prednost. Nakon polovine drugog perioda, na semaforu su stajale četiri trojke.

Završnicu prvog poluvremena, bolje su odigrali gosti i na veliki odmor otišli sa 2 poena prednosti (46:48). Prva tri minuta u drugom poluvremenu Efes uspeva da održi minimalnu prednost, a nakon toga poenima Mekejleba sa penala, Partizan dolazi do novog vođstva (53:52). Prednost crno-belih kratko je trajala, jer Efes vrlo brzo postiže nove poene (53:54). Do 28. minuta gosti iz Istambula drže blagu prednost, a onda efektnim zakucavanjem Veselog naš tim ponovo stiče prednost (66:64). Do kraja treće četvrtine odvijala se rezultatska klackalica, koja je prevagnula na gostujući tas (71:72). I u poslednjoj četvrtini nastavljena je rezultatska klackalica, nijedan tim ne uspeva da se odlepi. Partizan pojačava odbranu i posle nekoliko dobrih napada dolazi do najveće prednosti na meču (81:76). Međutim sledi mini serija gostiju 5:0, za novo izjednačenje (81:81). U tim trenucima crno-beli su bili mnogo opterećeni ličnim greškama, a kapiten Božić i Roberts su već napustili igru zbog 5 faulova.

Pri rezultatu 85:85, dva minuta pre kraja utakmice, Rakočević pogađa iz teške pozicije trojku, ali već u narednom napadu Kecman vraća trojku za novo izjednačenje (88:88). A onda u poslednjem minutu sledi drama za infarkt. Gosti postižu koš za novo vođstvo (88:90). Na pola minuta pre kraja ubedljivo najbolji pojedinac na meču Marić, zakucava za novo izjednačenje (90:90). Na 16 sekundi pre kraja, crno-beli prave faul. Peker pogađa prvo, a promašuje drugo bacanje (90:91), Marić hvata loptu i biva fauliran. Centar Partizana promašuje prvo, a pogađa drugo slobodno bacanje, za novo poravnanje (91:91). Crno-beli poslednji napad Efesa zaustavljaju novim faulom na 8 sekundi pre kraja. Torton promašuje prvo, a pogađa drugo slobodno bacanje, za novih pola koša prednosti Efesa (91:92). Trener Vujošević traži minut odmora, kako bi napravio akciju za odlučujući napad.

Odgovornost preuzima najiskusniji igrač Partizana Kecman i hladnokrvno matira turke (93:92). Ostale su dve sekunde do kraja, Ataman je tražio tajm aut, kako bi Efes izveo loptu sa polovine terena i pokušao da utiša krcat Pionir, ali crno-beli bedem je ostao čvrst i umesto muka, podrhtavalo je tlo u našem košarkaškom hramu. Statistika na kraju meča pored imena Partizanovog centra Marića, izgledala je impresivno. MVP 7. kola Evrolige, postigao je 34 poena i 16 skokova, uz rekordni indeks 49! "Iskreno sam presrećan što smo dobili utakmicu. Utakmica je bila veoma teška, Efes je veoma jaka ekipa. Oni su tokom sezone znatno podigli igru i došli u situaciju da posle nekih rezultata koji su zakomplikovali našu grupu, u Beogradu igraju veoma važnu utakmicu. Meč je jako bitan bio i za nas i samim tim bili smo jako opterećeni, što se pre svega osetilo na početku utakmice. Kod nas je postojala velika želja, koja se pre svega najbolje izrazila u ofanzivnom skoku, što je možda i odlučilo utakmicu.

Nismo mogli da odigramo čvršće odbranu, što zbog grešaka, što zbog sudijskog kriterijuma, koji nije dozvoljavao kontakt na spoljnu liniju. Sudije nisu dozvoljavale kontakt i u kontinuitetu su nam svirane lične greške. Samim tim nismo mogli da zadržimo čvrstinu u odbrani i da odigramo sa manjim brojem poena, što bi nam otvorilo veće šanse za siguran trijumf. Posle svega, jako značajan koš Kecmana, koji pokazuje koliko je u košarci tanka linija između sreće i nesreće. Lopta ako uđe, utakmica je dobijena, a ako se promaši, gubi se i sve se drukčije tumači. Hvala publici, pogotovo na podršci u bitnim momentima. To se jako osetilo i dalo veliki doprinos. Sigurno je velika podrška sa tribina, nas dodatno obavezala da prikažemo veliku borbenost. Velike čestitke igračima, koji su i pored određenih grešaka odigrali odlično protiv jedne od jačih ekipa u Evroligi.

Sa ovom pobedom zadržavamo velike šanse za Top 16, međutim svaka utakmica u Evroligi je velika muka i naporan rad koji prikazujemo pre i za vreme utakmice, dobija veliki smisao.", rekao je nakon utakmice trener Partizana Duško Vujošević. Partizan – Efes Pilsen 93:92 (19:20, 27:28, 25:24, 22:20) Partizan: Roberts 6, Sinovec , McCalebb 17, Kecman 12, Milošević , Rašić 8, Mitrović , Božić 5, Marić 34, Vesely 6, Đekić 3, Vraneš 2. Efes Pilsen: Kasun 5, Smith 18, Rakočević 24, Shumpert , Tunceri , Thornton 1, Peker 17, Nachbar 14, Kuqo , Santiago 6, Guler , Arslan 7.