23.05.2009 · 00:00

SRCEM DO OSME UZASTOPNE TITULE !!!

Tripla kruna je na veličanstven način odbranjena. Partizan je još jednom dokazao da je neprikosnoven na prostorima bivše Jugoslavije. U majstorici finala plej ofa domaćeg prvenstva, crno-beli su savladali večitog rivala 73:61 i ukupnim rezultatom 3:2 došli do osme uzastopne titule prvaka. U fantastičnoj atmosferi crno-beli su odlično počeli utakmicu 3:0, ostavivši rivala bez poena čitava dva i po minuta. Kao što se i očekivalo, prvu četvrtinu su obe ekipe otvorile sa jako čvrstim odbranama, sa puno faulova i malo datih koševa. Do 7. Minuta Partizan je držao blagu prednost. Zvezda odgovara i preuzima vođstvo (7:12), ali ubrzo sledi novi nalet crno-belih i sa dva efektna zakucavanja Rakočevića minut pre kraja prvog perioda rezultat na semaforu glasio je 15:12. Crveno-beli opet sustižu crno-bele i 7 sekundi pre kraja četvrtine večiti rivali su krenuli opet od nule (15:15). U poslednjem napadu Tripković biva fauliran i siguran sa linije penala, pa parni valjak na mini odmor odlazi sa 2 poena prednosti. Partizan bolje otvara i drugu četvrtinu i povećava prednost na plus 5 (21:16).

Iako su bili u vođstvu, crno-bele nikako nije hteo da krene šut iza linije 6,25 (0/7). Led je probio najbolji trojkaš Partizana, Uroš Tripković i Pionir je bio u transu. Do velikog odmora crno-beli nisu dozvolili protivniku da pripreti i uspešno su održali 7 poena prednosti. Drugo poluvreme večiti rivali su otvorili sa nekoliko promašaja, pa se minut i po čekalo na prvi koš. Do polovine treće četvrtine igralo se koš za koš, a onda sledi još jedno u nizu atraktivno zakucavanje Veselog i trojka Rašića za prvo dvocifreno vođstvo crno-belih (46:34). Iz minuta u minut Partizan nastavlja da povećava prednost i u 30. minutu rezultat na semaforu je 58:39. Sledi mini serija Zvezde od 6:0, koju prekida kapiten Božić trojkom iz teške pozicije. Pokušali su zvezdini igrači još u nekoliko navrata da ugroze visoko vođstvo Partizana, ali vrhunska odbrana najboljeg tima na Balkanu odbila je sve pokušaje večitog rivala.

Kako se meč bližio kraju krenula je sa tribina mnogo puta tokom sezone pevana pesma: CRNO – BELI BRAVO, BRAVO … Čuo se poslednji zvuk sirene u Pioniru, slavlje je počelo … ”Jako sam srećan, još uvek pod afektom i emocijama, tako da se unapred ograđujem od nekih stvari i zadržavam pravo za neke replike i dijaloge u narednim danima. Ovo što ste večeras videli, to su bili naši poslednji atomi snage. I Zvezda i mi smo krenuli sezonu iz slične pozicije. Partizan je ostao bez 3 jako važna igrača (Palasio, Peković, Kecman). Iz te pozicije nije bilo lako graditi novi tim, pa su i zlonamerni i dobronamerni prognozirali da ćemo ostvariti dve do tri pobede u Evroligi i da će sezona biti znatno slabija od prošlogodišnje u kojoj smo osvojili 3 trofeja. S druge strane, Zvezda je počela pripreme sa 4 igrača, pa su doveli Pešića, 2 američka profesionalca i još nekoliko kvalitetnih igrača. Zvezda nije krenula ni iz čega, a Partizan ne znam sa kakve visoke pozicije. Cenim napor i rad koji su uložili.

Uspeli su da disciplinuju igrače, da naporno rade na treningu, da se uzdižu kao pojedinci i kao tim budu bolji. Igraju borbeno i veoma su nezgodan protivnik. Bili su puno svežiji od nas. Dok su bili na pripremama u Budvi, mi smo igrali protiv CSKA. Iako smo kao prvoplasirani u ligaškom delu stekli pravo prednosti domaćeg terena, u polufinalu smo imali jako teškog protivnika – Hemofarm. Osim prve utakmice, gde smo ubedljivo slavili, sve ostale utakmice su igrane praktično na jednu loptu i iz tog duela smo izašli jako potrošeni i mentalno i fizički. Dobili smo u finalu prve dve utakmice dosta ubedljivo i stekao se utisak u javnosti da ćemo lako da savladamo Zvezdu. Međutim, titule se ne osvajaju lako i bez muke. Oni su bili potpuno rasterećeni u trećoj, pa i u četvrtoj utakmici i odigrali su jako čvrsto. Želim da pohvalim Zvezdin rad bez ikakvog sarkazma i ironije.

Jako su nezgodan protivnik i pružili su nam dostojan otpor. U treću utakmicu smo ušli sa nekom slavljeničkom atmosferom kao da je sve gotovo. Zvezda se ne može dobiti ako se ne pruži 120% svojih mogućnosti. Veliko hvala publici večeras. Ni njima nije bilo lako da nas neprestano bodre na ovako visokoj temperaturi u dvorani. Bez njih nebismo ostvarili ni pola uspeha u ovoj sezoni, niti bi večeras dobili. Sad kad smo dobili ja imam jednu veliku dilemu. Ne znam da li će Partizan sledeće sezone da igra Evroligu po osnovu bodovanja ili kao šampion Srbije?

Mnogo puta ove sezone su mi skandirali: uzmi Dule osmu titulu! Ima mnogo anonimnih ljudi bez kojih je ovaj uspeh neostvariv, počev od Nikole Tomaševića ekonoma, Vlade Jovanovića najboljeg pomoćnog trenera kojeg sam imao, Nedeljka Lazića, Vlade Radonjića, lekara Babića, fizioterapeuta Šapine, svih ljudi koji u kancelariji rade i drugih koji rade predano rade u klubu, a nisam ih spomenuo. I zbog svih njih moram da se zahvalim i Marfin banci, koja nas drži u blokadi tokom cele sezone. Cele godine pokušavaju da unište jedan od najvećih brendova u srpskom sportu. Jako se radujem trofeju koji smo osvojili, ali nemam više iluziju da će se u skorije vreme nešto na bolje promeniti.”, izjavio je nakon utakmice trener crno-belih Duško Vujošević. Partizan – Crvena zvezda 73:61 (17:15, 17:12, 24:13, 15:21) Partizan: Tepić 5, Milošević, Rašić 17, Tripković 5, Veličković 9, Lasme 12, Aleksić, Vitkovac 2, Božić 6, Rakočević 6, Vesely 11, Vraneš. Crvena zvezda: Kešelj 4, Roberts 6, Kikanović 3, Marković 9, Marinović 15, Stević, Dragićević 11, Milošević, Owens 5, Štimac 1, Bakić, Bjelica 7.