21.05.2009 · 00:00

Partizan – Crvena zvezda 2:2

Crvena zvezda savladala je Partizan sa 75:73 u četvrtoj utakmici finalne serije plej-ofa Svislajon Super lige Srbije tako da će o prvaku države odlučivati majstorica u subotu od 20:15. Partizan je bolje počeo četvrti meč u odnosu na prethodnu utakmicu i tokom celog prvog perioda održavao minimalnu prednost. 'Crno-beli' su prvu četvrtinu rešili u svoju korist rezultatom 20:17. Crvena zvezda je u drugoj četvrtini pojačala odbranu, pa je viđeno manje poena u odnosu na prvi period. Sredinom druge četvrtine usledio je period od par minuta bez povezane igre i poena na obe strane. 'Crveno-beli' su trojkom došli u u prvo vođstvo na utakmici, rezultatom 28:27, ali je Petar Božić uzvratio takođe uspešnim šutem iza linije 6,25.

Nakon toga usledila je serija Crvene zvezde od 7:0, za do tada najveću prednost od pet poena. Novica Veličković je prekinuo seriju polaganjem posle kontre za konačnih 35:32 za 'crveno-bele' na poluvremenu. Partizan je imao slab procenat šuta za tri poena u prvom poluvremenu, ubacivši samo četiri puta iz 15 pokušaja. Najefikasniji u redovima Partizana bio je Jan Veseli sa sedam poena, a pratili su ga Stefon Lazmi i Milenko Tepić sa po pet. Novica Veličković je početkom treće četvrtine postigao trojku kojom je smanjio zaostatak na dva poena – 35:37. Posle toga domaća ekipa pravi seriju za 44:37. Novica Veličković je posle toga ubacio jedno bacanje, a Petar Božić trojku u poslednjoj sekundi napada za 41:44. Crvena zvezda dolazi do najveće prednosti od 49:41, ali Novica Veličković uzvraća trojkom, a Milenko Tepić sa dva bacanja. Do kraja četvrtine Crvena zvezda je napravila seriju 7:0 za najveću prednost na utakmici od deset poena razlike – 56:46. Poslednji period igre počeo je zakucavanjem Veselog i uspešnim bacanjima Lazmija. Posle prve trojke Uroša Tripkovića na utakmici Partizan smanjuje na tri poena zaostatka – 55:58.

Zvezda se posle toga opet odlepila na osam poena prednosti i tu prednost je držala na 3 minuta do kraja. Partizan uspeva dobrom odbranom i potom sa linije slobodnih bacanja da smanji na 3 razlike međutim 'Crveno-beli' pogađaju trojku a potom je Tepić bio neprecizan sa linije slobodnih bacanja pa se 'Crveno-beli' odlepljuju na 8 poena prednosti. Posle toga se ušlo u penal završnicu gde je Partizan bio precizniji od Crvene zvezde ali sve što je uspeo je da smanji na -2 trojkom Tripkovića tri sekunde do kraja. ”Čestitam Zvezdi na velikoj borbenosti i pobedi. Mislim da oni imaju i više volje i više želje, i takve reči deluju smešne kad je u pitanju finale plej ofa. Verovatno da se oseća fizička potrošenost, zbog koje ne izvlačimo 120% energije i maksimuma, bez kojih se ovakve utakmice ne mogu dobiti. Oni imaju određenu prednost, što igraju sa manje opterećenja.

Teret favorita je na nama i počinje taj teret da se oseća. Igraju veoma agresivno, sa dosta kontakta. Mi ne odgovaramo sa istom čvrstinom i sa istim brojem kontakata kao oni, da bismo mogli izmeriti da li sudije imaju isti kriterijum za obe ekipe. Došlo se do toga da se igra peta odlučujuća utakmica. Pozivam publiku da ispuni Pionir, nama je potrebna pomoć da se prevaziđe strah, da se ekipa vrati na nivo igara tokom cele sezone. Ne treba nam svadbarska atmosfera, već velika podrška. Oni deluju svežije od nas, ne može da se govori o manjoj želji, već o psihološkoj potrošenosti i bremenu favorita koji nosimo. Sledi peta utakmica, verujem da će svaki igrač da demonstrira karakter, hrabrost i želju. Jako respektujem Zvezdu i njihov rad, bez obzira što su nas limitirali nekim rešenjima i energijom, igramo slabije nego što sam očekivao.”, izjavio je trener crno-belih Duško Vujošević.” Crvena zvezda – Partizan 75:73 (17:20, 18:12, 21:14, 19:27)Crvena zvezda: Kešelj 5, Kikanović, Marković 9, Marinović 10, Roberts, Stević, Dragićević 12, Milošević, Ovens, Štimac 13, Bakić 13, Bjelica 13.Partizan: Tepić 8, Milošević 2, Rašić, Tripković 16, Veličković 13, Lazmi 13, Aleksić, Vitkovac, Božić 8, Rakočević 2, Veseli 9, Vraneš 2.