18.05.2009 · 00:00

Partizan – Crvena zvezda 2:1

Večiti rivali su u trećoj utakmici finala plej-ofa priredili najuzbudljiviji meč u ovogodišnjoj Superligi. Više sreće i nerava imali su crveno-beli, i tako uspeli da smanje prednost Partizana u seriji na 2:1. Rezultat na semaforu na kraju glasio je 58:63. Nekoliko grešaka crno-belih na startu, iskoristio je večiti rival i poveo 10:0. Do četvrtog minuta igre Partizan nije imao rešenja za Zvezdinu agresivnu zonu po celom terenu, a onda sledi akcija Rašića i efektno poentiranje Rakočevića uz faul i probijen je led. Crno-beli su u nastavku prvog perioda znatno poboljšali odbranu, ali šut ih nije služio. Košem Dragićevića uz zvuk sirene Zvezda odlazi na mini odmor sa 9 poena prednosti. Nikako spoljna linija Partizana nije mogla da razbije tremu i da krene sa dalekometnom paljbom.

Pet promašenih šuteva iz isto toliko pokušaja iza linije 6,25 govori u prilog tome. A onda bekovima stižu u pomoć centarski par Lazme – Veličković i sa dve trojke vraćaju meč na početak (28:28). Opet crveno-beli dolaze do vođstva (35:30) i do kraja prvog poluvremena posle dosta promašaja sa obe strane, crno-beli su uspeli da smanje zaostatak na minus 3. Jako mali broj postignutih poena obeležio je treću četvrtinu. Mnogo promašaja s obe strane i posle 8 minuta igre u drugom poluvremenu večiti rivali postigli su samo 12 poena (6:6). Crveno – beli preko raspoloženog Markovića opet povećavaju prednost na 7 poena razlike (45:38). U poslednjem napadu Partizana u trećoj deonici u pokušaju da efektno poentira, Lazme biva fauliran i posle polovičnog učinka sa slobodnih bacanja, crno-beli ulaze u poslednju četvrtinu sa 6 poena minusa. I na početku poslednje deonice nastavlja se serija promašenih šuteva crno-belih, što gosti kažnjavaju i ponovo dolaze do dvocifrene prednosti (49:39). Pošto šut spolja nikako nije hteo da krene, Partizanovi bekovi promenili su taktiku.

Probijanje prve linije Zvezdine odbrane urodilo je plodom i 3 minuta pre kraja rezultat na semaforu glasio je 51:51. A onda kreće penal završnica. Na 1:52 pre kraja utakmice, Partizan prvi put dolazi do prednosti posle slobodnih bacanja Tepića (55:53). Do kraja meča Zvezda je sve svoje koševe postigla sa linije slobodnih bacanja. Prvo je Bakić pogodio 1/2 i smanjio prednost crno-belih na 55:54. Sledi prelomni momenat, igrači Partizana gube loptu i prekidaju kontru Zvezde namernim faulom. Bjelica pogađa oba slobodna bacanja, u novom napadu crveno-belih, Partizan se uspešno odbranio, ali nije sledeći napad uspeo da realizuje. Sledi nova 2 poena Bjelice sa penala i Zvezda stiže do 5 poena prednosti. Solo prodorom Rašić uspeva da uz pogodak iznudi faul. Realizuje dodatno slobodno bacanje i smanjuje zaostatak crno-belih na minus 2 (58:60). Međutim, opet Bjelici ne drhti ruka sa linije slobodnih bacanja u odlučujućim momentima i Zvezda dobija treći susret finalne serije plej-ofa. ”Čestitam Crvenoj zvezdi na potpuno zasluženoj pobedi. Oni su večeras odigrali bolje od nas i ušli su sa mnogo više energije u meč. Sam početak sa 3 izgubljene lopte, nije dobro uveo ekipu u utakmicu. Rekao sam mojim igračima da nikad nije lako dobiti Zvezdu. Nije lako 3 puta zaredom dobiti ni Ušće, a kamoli Zvezdu.

Oni nisu došli večeras da se sami dobiju, već su došli da se bore. Forsirali su igru 5 na 4, na našeg centra, uz udvajanje pre svega na Tripkovića. Puno su puštali Veselog, što je on tek kasnije kažnjavao nekim skokovima i zakucavanjima. Jako loše smo šutirali, posebno u šutu za 3 poena (2/22). Mi večeras nismo dobro odigrali, oni su smogli snage da posle 2:0 pred našom publikom odigraju na ovakav način. Moramo da pokažemo da imamo karakter i da nadomestimo nedostatke već u sledećoj utakmici. Nastavlja se serija, čestitam Zvezdi, a na nama je da se dignemo posle ovog nokauta večeras.”, izjavio je na konferenciji za novinare trener crno-belih Duško Vujošević.” Partizan – Crvena zvezda 58:63 (14:23, 18:12, 7:10, 19:18) Partizan: Tepić 10, Milošević, Rašić 6, Tripković 3, Veličković 5, Lasme 12, Aleksić, Vitkovac, Božić 2, Rakočević 4, Vesely 9, Vraneš 7. Crvena zvezda: Kešelj 7, Roberts 4, Kikanović 7, Marković 15, Marinović 11, Nedović, Stević 2, Dragićević 2, Milošević, Štimac 7, Bakić 2, Bjelica 6.