15.05.2009 · 00:00

Finale plej-ofa: Meč lopta za Partizan!

Košarkaši Partizana savladali su Crvenu zvezdu sa 68:54 u drugom meču finalne plej-of serije Svislajon Super lige Srbije i u ponedeljak će imati priliku da eventualnim trijumfom osvoje osmu uzastopnu titulu prvaka Srbije. Najefikasniji u ekipi Partizana bio je Uroš Tripković sa 19 poena, a pratili su ga Milenko Tepić i Novica Veličković sa po 10. Partizan je dobro otvorio utakmicu i napravio seriju 9-2 za prva četiri minuta igre. Crvena zvezda je u nastavku prve četvrtine uspela da smanji na koš razlike (13:11). Ipak, Partizan trojkom Novice Veličkovića dolazi do pet poena prednosti na kraju prvog perioda igre. Partizan je nastavio seriju trojki i u drugoj četvrtini, pa su 'crno-beli' sa četiri pogotka iza linije 6,25 metara i košem Uroša Tripkovića iz teške pozicije došli do prednosti od 30:18. 'Crveno-beli' su uzvratili mini serijom od 5:0, ali je Partizan odgovorio na isti način za konačnih 35:23 na poluvremenu. 'Crno-beli' su za prvih 20 minuta igre ostvarili sjajan šut za tri poena, pošto su ubacili čak osam trojki iz 14 pokušaja. Najefikasniji u prvom poluvremenu bio je Uroš Tripković sa devet poena, a Partizan je ostvario ukupan indeks efikasnosti 47 naspram 12 koliko su napravili igrači Crvene zvezde.

Crvena zvezda je uspešno počela treću četvrtinu i sa tri uzastopne trojke smanjila prednost Partizana na samo tri poena zaostatka. Tripković trojkom prekida seriju i najavljuje Partizanovu od 13:2 koja je dovela do prednosti 'crno-belih' od 48:34. Do kraja četvrtine domaća ekipa je iskoristila nekoliko promašaja Partizanovih košarkaša, pa se u poslednji period igre ušlo rezultatom 52:44 za aktuelnog šampiona. U prvih pet minuta poslednje četvrtine viđeno je veoma malo koševa, pošto je tačno na polovini četvrte četvrtine rezultat bio 54:48 za Partizan. Ubrzo su 'crno-beli' “dodali gas” i došli do ubedljive prednosti od 65:51. Usledila je po jedna trojka na obe strane za konačnih 68:54 za Partizan. Partizan je meč završio sa sjajnim procentom šuta za tri poena od čak 50 procenata (13-26).

Oba rivala bila su izjednačena u skokovima, po 27, ali je ekipa Partizana zabeležila 15 asistencija, naspram šest koliko su napravili košarkaši Crvene zvezde. Indeks uspešnosti na kraju bio je ubedljiv u korist Partizana, 82 prema 44 koliko su imali košarkaši ‘večitog rivala’. Treći meč finalne serije igra se u ponedeljak od 19:30 časova u hali 'Pionir. "Naravno da nije moglo da bude nikako drugčije nego veoma teška utakmica. Možda smo mi bili za nijansu rasterećeniji imajući prednost 1:0, međutim 1:1 je gori rezultat nego 0:0. Mi smo smatrali da je ovo najvažnija utakmica u sezoni za nas, ma koliko bili umor5ni, a veoma smo. Jako naporna sezona i nadam se da će biti uspešna.

Nšli smo snage da utakmicu odigramo sa velikom željom, da imamo borbenu ekipu. Kraj prvog poluvremena 10 razlike, pa onda Tripković neizgrađen napad, oni skidaju loptu sa slobodnih bacanja i dolaze na sedam razlike, srećom Rašić je ubacio trojku. Početak treće četvrtine, veoma značajan period igre, tri trojke primamo. Dvanaest rezlike i jedan momenat kada se utakmica lomi i mi umesto da prelomimo meč, vraćamo ih na tri razlike i to se dešava još jednom pri kraju. Zvezda igra veoma borbeno, veoma žilavo, sa dobrim skokom, dajući sve od sebe. Normalno igra protiv Partizana u finalu domaćeg prvenstva, motivacija je ogromna, svaka lopta ima veliku specifičnu težinu. Veoma mi je drago što smo ovu utakmicu uspeli na kraju da iskontrolišemo. Posao nije završen. Kao što sam rekao posle 2:0 u Vršcu, kada čovek ide na dug put i fali mu još jedan korak na pola je puta. To moji igrači možda iskustveno nisu znali, ali valjda su to naučili. Iz poštovanja prema radu koji imaju sigurno je da ta njihova sklonost u određenom momentu zbog umora ili nekog drugog razloga vodi ka izvesnom opuštanju.

Mislim da je taj potencijal je iscrpljen sa onom utakmicom protiv Hemofarma ovde u Beogradu, i da ćemo ma koliko umorni i svesni da Zvezda neće da se preda, da će igrati onako kako treniraju i onako kako ih vaspitava moj kolega Pešić, dajući sto po sto mogućnosti. Ipak mislim da smo mi favoriti. Zahvalio bih se publici na velikoj podršci i kao što sam već jednom rekao, oni su naučili na vrhunske košarkaške predstave, a ovaj tim je sa druge strane naučio da ima podršku publike. Kada su oni tu mi smo mnogo bolji", na pres konferenciji odmah nakon utakmice rekao je trener crno-belih Duško Vujošević.Crvena zvezda - Partizan 54:68 (11:16, 12:19, 21:17, 10:16) Crvena zvezda: Kešelj 3, Roberts 4, Kikanović 6, Marković, Marinović 16, Nedović, Stević, Dragićević 5, Milošević 2, Štimac 5, Bakić 9, Bjelica 4.Partizan: Tepić 10, Milošević, Rašić 8, Tripković 19, Veličković 10, Lazmi 7, Aleksić, Vitkovac 2, Božić 5, Rakočević 2, Veseli 5, Vraneš.