13.05.2009 · 00:00

Partizan - Crvena zvezda 1:0

Obe ekipe su sigurno ušle u utakmicu, pa se u prvim minutima igralo koš za koš 6:6. Vezani šutevi za tri poena na obe strane kao i uspešna igra pod košem, ostavljali su izjednačen rezultat u prvih pet minuta igre 11:11. Crno-beli su u nekoliko navrata bili ti koji imaju dva, tri poena prednosti, dok su u ovom periodu igre gosti vodili na samom početku meča, kao i u poslednjim minutima kada su se timovi u smenjivali u vođstvu, za konačnih 17:16 u prvoj deonici. Dobrom odbranom i šutem van linije 6,25 košarkaši Partizana su došli do prednosti od 22:16 u seriji od 7:0.

Zvezda je seriju prekinula novom trojkom, a momci u crno-belim dresovima su ponovo odličnom igrom pod košem svoju prednost uvećali na 26:19. Čvrstom odbranom košarkaši Partizana su zaustavljali napad crveno-belih i dobrom realizacijom u napadu stigli su i do prednosti od 9 poena 33:24. Nakon toga, viđena je nešto brža igra obe ekipe, kao i šutevi za tri poena, međutim rezultatska prednost domaćina je ostala nepromenjena 38:29. Do kraja druge deonice crveno-beli su uspeli da ublaže rezultat i sa minus 6 poena odu na veliki odmor. U nastavku, nakon više od dva minuta igre nije bilo poena. Nekoliko neuspelih završnica crno-belih, i bolji skok košarkaša Zvezde u napadu omogućili su gostima da dođu na samo 4 poena zaostatka. Međutim već u narednom napadu, dobra saradnja bekova i centara crno-belima je donela efektano zakucavanje uz dosuđenu namernu ličnu grešku gostujućem timu, što je rezultiralo novim poenima za 42:34. U drugom delu treće četvrtine, ponovo je viđena rezultatska klackalica, ali je aktuelni šampion Srbije uspešno čuvao stečenu prednost 50:42.

U tim trenucima crno-beli su prvi put na meču stigli do dvocifrene prednosti 53:43. Ipak, crveno-beli su mini serijom od 5:0 prepolovili prednost Partizana pred odlučujuću četvrtinu.Nastavili su svoju seriju gosti 53:50 i tako uneli veliku neizvesnost u nastavak susreta. Timovi su se tada usresredili na čvrste odbrane, pa su dosta neiskorišćenih napada na obe strane prekinule dve vezane trojke crno-belih za 60:50. Sigurna igra domaćina dovela ih je i do najveće prednosti u dotadašnjem toku utakmice 67:54. Do kraja gosti su uspeli da smanje zaostatak za samo jedan poen manje od maksimalnih 13. ”Ne mogu da kažem da jedino, ali pre svega sam zadovoljan pobedom. Drago mi je što smo poveli 1:0 i tako sprečili seriju od 3:0, kojom su pretili pojedinci. Što se tiče same utakmice, finale domaćeg prvenstva, igrali smo protiv večitog rivala koji nije imao imperativ favorita.

Nisam očekivao lepršavu košarku, možda je bilo tenzije više nego što sam očekivao. To se posebno odrazilo na 15 promašenih slobodnih bacanja i dosta promašenih zicera. U dva momenta kad smo imali 12 poena prednosti, napravili smo neke gluposti i nismo uspeli da prelomimo utakmicu. Nismo osetili momenat da se lomi utakmica i pustili smo protivnika da se vrati u igru. Voleo bi da je publike bilo više, pošto znam da su sve karte rasprodate. Možda oni koji imaju pretplatne karte nisu došli u velikom broju, ali pre će biti da zbog štrajkova i saobraćajne gužve nije došlo dosta ljudi ili nisu mogli da stignu na vreme. Bilo je dosta nervoze, velika zelja obe strane za pobedom.

Okrećemo se sledećoj utakmici. Svi znamo da je prva utakmica najteža, jer psihološki treba overiti prednost domaćeg terena. Zbog toga smo pokazali dosta slabosti večeras. Nadam se da ćemo drugu utakmicu iako igramo kao gosti, odigrati mnogo bolje”, izjavio je nakon utakmice trener Partizana Duško Vujošević.” Partizan: Tepić 6, Milošević, Rašić 8, Tripković 9, Veličković 15, Lasme 3, Aleksić, Vitkovac 4, Božić 3, Rakočević 1, Vesely 12, Vraneš 9. Crvena zvezda: Kešelj 6, Kikanović, Marković 2, Marinović 11, Nedović, Stević 4, Dragićević 10, Milošević, Owens 5, Štimac 17, Bakić 3, Bjelica.